Parafialny Zespół Charytatywny
Tradycja Kościoła uczy o potrzebie odpowiedzialności za drugiego człowieka, która ma się wyrażać w trosce o jego zbawienie, a także o zabezpieczenie podstaw egzystencjalnych. Dla lepszego wypełnienia tych zadań apostołowie ustanowili współpracowników do "codziennego rozdawania jałmużny" oraz by "obsługiwali stoły" (Dz 6).
Również w dzisiejszych czasach duszpasterze potrzebują licznych, gorliwych współpracowników, aby jak najlepiej wypełnić zadania apostolskie. Podobnie jak w dziedzinie liturgii i katechizacji parafia ma licznych współpracowników świeckich i zakonnych, tak również i w działalności charytatywnej do dobrego wypełniania swych zadań potrzebuje pomocy zespołu ludzi dobrej woli. Taką zaangażowaną grupą mogą być parafialne zespoły charytatywne.
Celem lepszego wypełniania zadań troski o potrzebujących, proboszcz zobowiązany jest do powołania parafialnego zespołu charytatywnego. Powołane przez proboszcza do zespołu osoby świeckie, podejmują się wspierać go w sposób stały i zorganizowany w realizowaniu charytatywnej misji Kościoła.
Zadania zespołu obejmują trzy kierunki działania:
- mobilizację charytatywną całej wspólnoty parafialnej do praktykowania miłosierdzia modlitwą słowem i czynem;
- w miarę pełne i stałe rozpoznawanie potrzeb i możliwości pomocy;
- organizowanie i świadczenie konkretnej pomocy potrzebującym.
Zespół charytatywny winien współpracować z innymi grupami apostolskimi na terenie parafii, ukazując im możliwości działania na odcinku charytatywnym. Członkowie zespołu pełnią swoją posługę honorowo i nieodpłatnie, z pobudek chrześcijańskiej miłości bliźniego.
Osoby angażujące się w zespołową działalność charytatywną muszą wypracowywać w sobie następujące cechy:
- życie w zjednoczeniu z Chrystusem
- wolność od przywiązania do bogactwa
- zdolność do wielkodusznego poświęcania się
- zdolność do śpieszenia z pomocą w każdej potrzebie
- zmysł rodzinny i obywatelski
- cnoty odnoszące się do życia społecznego jak: uczciwość, poczucie sprawiedliwości, szczerość, uprzejmość, delikatność i siła ducha.
Członkowie zespołu mogą brać udział w rekolekcjach zamkniętych i dniach skupienia o tematyce dobroczynności, organizowanych przez domy rekolekcyjne diecezji. Czyny miłości to obok Eucharystii i modlitwy chyba najważniejsze sposoby wychwalania Boga. Odpowiedzialną za pracę Zespołu Charytatywnego jest pani Teresa Kowalska.